Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

ROZWÓD Z USTALENIEM WINY…CZYLI, ŻE CO?

Mateusz Szymkowiak23 maja 2020Komentarze (0)

W minionym tygodniu poprosił mnie o pomoc mężczyzna. Chodziło konkretnie o sprawę rozwodową.

Mianowicie Pan otrzymał właśnie odpis pozwu o rozwód z żądaniem ustalenia jego wyłącznej winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Żona zarzucała panu zdradę małżeńską. Co więcej pan potwierdził, że żyje w związku z inną partnerką.

Trudna sprawa” – pomyślałem.

Na szczęcie pan opisywał swoje relacje małżeńskie bardziej szczegółowo. Dzięki temu dowiedziałem się, że powódka 3 lata temu również dopuściła się zdrady i od tego momentu stosunki małżeńskie ulegają permanentnemu pogorszeniu, co doprowadziło finalnie do tego, że mąż postanowił szukać ukojenia w ramionach innej kobiety…

ZDRADA PO ZDRADZIE

Dzięki tym informacjom mogłem panu przekazać dobrą wiadomość.

Otóż zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego (dla zainteresowanych mogę podać namiary na to orzeczenie – napisz w komentarzu):

związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz po wystąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład .

Domagając się ustalenia wyłącznej winy małżonka w rozkładzie pożycia małżeńskiego trzeba mieć na względzie, że drugi małżonek nie może ponosić żadnej winy.

WINA OBOPULNA

Zatem nawet 1% zawinienia żony kontra 99% zawinienia męża skutkować będzie wyrokiem rozwodowym Z WINY OBU STRON. Mówiąc inaczej w sytuacji, gdy żaden z małżonków nie jest bez winy sąd nie może rozwiązać małżeństwa z wyłącznej winy męża lub wyłącznej winy żony.

W rezultacie naszemu bohaterowi pozostanie jedynie (i aż) udowodnienie przed sądem, że jakiś procent zawinienia w rozpadzie pożycia małżeńskiego spoczywa również po stronie żony. W sytuacji, gdy pierwsza dopuściła się zdrady małżeńskiej, a to zapoczątkowało powolny rozpad pożycia małżeńskiego, nie pozostaje ona bez winy. No i jesteśmy w domu 🙂

Podobnie byłoby, gdyby żona zaniedbywała męża (co działa w dwie strony), albo gdyby mąż nie łożył na utrzymanie rodziny. Przykładem zawinienia w rozkładzie pożycia jest każde zachowanie sprzeniewierzające się kodeksowej zasadzie:

Małżonkowie są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Ponadto  mają równe prawa i obowiązki.

I tyle w temacie zawinienia.

Życzę Ci udanego dnia.

____________________________________

Po więcej zapraszam na www.adwokat-szymkowiak.pl oraz na blog www.areszt-tymczasowy.pl i moje strony fb:

Obronną ręką w sprawie karnej ,  Z adwokatem przez życie

Zachęcam Cię do kontaktu, gdybyś potrzebował więcej informacji lub pomocy:

tel.:               0048 604 199 306

whatsapp:   0048 604 199 306

e-mail:         ms@adwokat-szymkowiak.pl

instagram:  @szymkowiak.mateusz

formularz:   http://areszt-tymczasowy.pl/kontakt/

*********************************************************

Kilka wpisów o tematyce obrońcy i  nie tylko  możesz odnaleźć poniżej:

  1. WSPÓLNE MIESZKANIE W CZASIE ROZWODU
  2. ROZWÓD I WSPÓLNE MIESZKANIE
  3. OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ
  4. ARESZTOWANI RZADZIEJ POROZMAWIAJĄ Z OBROŃCĄ
  5. LIST ŻELAZNY

Polecam Ci również mój podcast „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem Anatomia przestępstwa:

#10 OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

#9: ARESZT POLICYJNY I SĄDOWY

#8 TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO

#7 ŚWIADEK KORONNY

#2 ZAŻALENIE NA ARESZT

Photo by Hutomo Abrianto on Unsplash.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: