Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

JAK ROZMAWIAĆ Z ADWOKATEM?

Mateusz Szymkowiak30 maja 2020Komentarze (0)

Adwokat to też człowiek 🙂

Powiedziawszy to możemy dodać, że rolą adwokata jest pomoc. Przecież każdy kto zgłasza się do kancelarii adwokackiej szuka rozwiązania swojego problemu.

Problem może mieć naturę karną, rodzinną, majątkową albo dotyczyć po prostu sporu sąsiedzkiego. Jak zatem rozmawiać z adwokatem w poszukiwany rozwiązania swojego problemu?

SZCZERZE

Adwokat jest, podobnie jak lekarz, zobligowany do zachowania w tajemnicy wszystkiego czego dowiedział się udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę. Zdradzenie tajemnicy adwokackiej to dla adwokata „śmierć zawodowa”. Dlatego nie powinieneś/powinnaś obawiać się, że przekazane adwokatowi szczegóły życia rodzinnego zostaną ujawnione czy upublicznione. Nic z tego. Zgodnie z ustawą prawo o adwokaturze:

  1. Adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę;
  2. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie;

Z drugiej strony licząc na profesjonalna pomoc prawną, konieczne jest udzielenie adwokatowi wyczerpujących i prawdziwych informacji dotyczących sprawy, której rozwiązania poszukujesz.

Jeżeli z obawy lub ze wstydu ukrywasz pewne informacje przed swoim adwokatem to – podobnie jak w przypadku diagnozy lekarskiej – brak pełnych informacji może prowadzić do błędnej diagnozy. Tym samym do obrania nieadekwatnej strategii procesowej/linii obrony.  Adwokat nie jest od oceniania tylko od znalezienia rozwiązania.

Praca adwokata opiera się na zaufaniu. Jeżeli klient nie ma zaufania do adwokata to adwokat nie będzie w stanie prawidłowo wykonać swojej pracy. Podobnie, gdyby adwokat utracił zaufanie do klienta nie będzie mógł rzetelnie i profesjonalnie prowadzić jej/jego sprawy.

PYTAJ

Zapytasz – jak adwokat rozwiązuje problemy?

Odpowiem – w  rozmowie i przed sądem 🙂

Ważne jest, abyś przed spotkaniem z adwokatem, przemyślała/przemyślał pytania jakie chce mu zadać. Adwokat powinien znać odpowiedzi na większość twoich wątpliwości i pytań natury prawnej. Dlatego zawsze sugeruję swoim Klientom, aby przed spotkaniem ze mną przygotowali sobie na kartce papieru listę (najważniejszych) pytań, które ich nurtują w związku z przedstawioną sprawą.

Ile masz czasu? Tyle ile potrzebujesz:-) Rozmowa z adwokatem nie jest limitowana (przynajmniej w mojej praktyce adwokackiej). Zawsze też możesz dopytać o szczegóły po spotkaniu dzwoniąc do swojego adwokata.

OKAŻ DOKUMENTY

Adwokat to osoba, która bardzo dużo czasu spędza z – ogólnie mówiąc słowem pisanym – dokumentami. Dlatego tak ważne jest, abyś na spotkanie z adwokatem przygotowała/przygotował wszystkie dokumenty, które dotyczą sprawy, o której chcesz rozmawiać.

Przykładowo jeżeli sprawa dotyczy rozwodu to przydatne mogą okazać się akt małżeństwa, akt urodzenia dzieci, informacja o założeniu tzw. niebieskiej karty, może sms-y od małżonka, a może wydruki z jego/jej profilu na Facebooku.

Jeżeli natomiast sprawa dotyczy majątku to przydatne mogą okazać się odpis księgi wieczystej nieruchomości lub sam numer tej księgi, umowa darowizny, umowa kupna, akt poświadczenia dziedziczenia, rachunki zakupu poszczególnych składników majątku lub potwierdzenie inwestycji.

Jeżeli nie wiesz jakie dokumenty są potrzebne to porostu umawiając się na spotkanie w kancelarii adwokackiej zapytaj swojego adwokata co przynieść.

DATY MAJĄ ZNACZENIE

Zapewne zdajesz sobie też sprawę, że w pracy adwokata ważne są terminy. Terminy te wynikają z zarządzenia sędziego, postanowienia sądu lub ustawy. Jest tak, że niektóre czynności dokonane po upływie terminu są bezskuteczne. Przykładowo na wniesienie apelacji  termin wynosi tylko 14 dni. Na złożenie odpowiedzi na pozew rozwodowy sąd może wyznaczyć termin 7 dni.

Pamiętaj zatem, aby na kopercie zawsze zanotować datę kiedy odebrałaś/odebrałeś przesyłkę.

Życzę Ci udanego dnia.

____________________________________

Po więcej zapraszam na www.adwokat-szymkowiak.pl oraz na blog www.areszt-tymczasowy.pl i moje strony fb:

Obronną ręką w sprawie karnej ,  Z adwokatem przez życie

Zachęcam Cię do kontaktu, gdybyś potrzebował więcej informacji lub pomocy:

tel.:               0048 604 199 306

whatsapp:   0048 604 199 306

e-mail:         ms@adwokat-szymkowiak.pl

instagram:  @szymkowiak.mateusz

formularz:   http://areszt-tymczasowy.pl/kontakt/

*********************************************************

Kilka wpisów o tematyce obrońcy i  nie tylko  możesz odnaleźć poniżej:

  1. WSPÓLNE MIESZKANIE W CZASIE ROZWODU
  2. ROZWÓD I WSPÓLNE MIESZKANIE
  3. OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ
  4. ZAŻALENIE NA ARESZT
  5. LIST ŻELAZNY

Polecam Ci również mój podcast „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem Anatomia przestępstwa:

#10 OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

#9: ARESZT POLICYJNY I SĄDOWY

#8 TALON NA PACZKĘ DO ARESZTU ŚLEDCZEGO

#7 ŚWIADEK KORONNY

#2 ZAŻALENIE NA ARESZT

Photo by Hunters Race on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: