Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

CO Z REMONTEM PO ROZWODZIE

Mateusz Szymkowiak22 sierpnia 2020Komentarze (0)

Pani Marta i Pan Marek właśnie się rozwiedli. Małżeństwo nie przetrwało bo małżonkowie mieli inne wizje wspólnego życia.  Ale dziś nie o tym:-)

Przed ślubem pani Marta i Pan Marek mieszkali w domu rodzinnym pani Marty. Właścicielami nieruchomosci byli przyszli teściowie pana Marka. Był to stary budynek z lat 60-tych , więc młodzi postanowili odnowić nieco mieszkanie. Więc zaczął się remont…

INWESTYCJA W STARY DOM

Młodzi tak się rozpędzili, że postanowili zrobić gruntowny remont. Oprócz remontu wnętrz wymienili instalacje wodną, elektryczną, odnowili elewację budynku  i wybrukowali podjazd przed garażem.

Remont trwał przez rok. W tym czasie Marta i Marek zdążyli zawrzeć związek małżeński.

Na remont w sumie przeznaczyli 150.000 złotych. W części pieniądze pochodziły z prezentów ślubnych , w części z kredytu, a częściowo z zarobionych na bieżąco przed i po zawarciu małżeństwa pieniędzy.

KONIEC IDYLLI

Jak już wiesz, małżeństwo nie przetrwało. Pan Marek został zmuszony do wyprowadzki. W końcu dom, w którym mieszkał i w który inwestował nie był jego własnością. Ba, nawet nie był własnością byłej małżonki.

Co zatem może zrobić pan Marek?

NAKŁADY NA CUDZY MAJĄTEK

Wiadomo, że panu Markowi zależy  na odzyskaniu pieniędzy, ale jak i od kogo.

Po kolei.

Inwestując w cudzą nieruchomość czynił nakłady, a tym samym podnosił wartość nieruchomości teściów. Konsekwentnie trzeba stwierdzić, że pieniędzy może domagać się od byłych już teściów.

No dobrze, ale ex -żona  też inwestowała.

No i tu pojawia się kwestia podziału majątku po rozwodzie.

Z grubsza można stwierdzić, że pieniądze, które przeznaczone były  przed ślubem na remont nie były wspólne i w całości to, co pan  Marek przeznaczył na remont w tym czasie może odzyskać. Po zawarciu małżeństwa małżonkowie czynili nakłady z majątku wspólnego na majątek teściów. Oznacza to tyle, że pan Marek może domagać się (w uproszczeniu) jedynie połowy środków przeznaczonych na remont.

Wyjątkiem będą sytuacje, gdy udowodniłby, że:

  1. pieniądze na remont pochodziły z darowizn dokonanych  wyłącznie na jego rzecz – niezależnie, czy przed , czy po zawarciu małżeństwa;
  2. sprzedałby majątek, którego był właścicielem przed małżeństwem i pieniądze trak uzyskane przeznaczył na remont – sprzedaż mogłaby mieć miejsce zarówno  przed ,jak i  po zawarciu małżeństwa;
  3. na remont przeznaczył środki uzyskane z dziedziczenia;

ILE CZASU NA ROZLICZENIE

Jeszcze jedno – roszczenie o podział majątku nie ulega przedawnieniu. Tym niemniej zwlekanie z dokonaniem podziału majątku po rozwodzie rodzi dalsze trudności związane z szacowaniem korzyści jakie jeden z byłych małżonków czerpał korzystają z rzeczy wspólnej, kosztami utrzymania rzeczy wspólnej, stanem tej rzeczy w chwili rozwodu i istniejącej na dzień dokonywania podziału (ewentualny wzrost lub spadek wartości na skutek inwestycji lub zaniedbywania rzeczy).

Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości autora  Jurien Huggins on Unsplash.

************************************

Zapraszam Cię do zapoznania się również z innymi wpisami na nowym  blogu Zdradzeni co dalej.pl oraz na blogu areszt-tymczasowy.pl:

CO MOŻE MOŻE ZROBIĆ ZDRADZONY MAŁŻONEK

ALIMENTY PO ROZWODZIE

WSPÓLNE MIESZKANIE W CZASIE ROZWODU

WSPÓLNE MIESZKANIE PO ROZWODZIE

Do odsłuchania znajdziesz tu również podcast „Z adwokatem przez życie” i  „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa:

INTRO

KRĄG PRZESTĘPSTWA #10 OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

CO GROZI ZA LEKCEWAŻENIE KWARANTANNY …

DOZÓR ELEKTRONICZNY

ZAŻALENIE NA ARESZT

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: