Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

CO Z MAJĄTKIEM PRZY ROZWODZIE?

Mateusz Szymkowiak08 listopada 2020Komentarze (0)

Pan Jan i Pani Anna są małżeństwem… jeszcze. Ich związek nie ma jednak przyszłości. Wiedzą to oboje.

Małżeństwem są od 10 lat. Oboje są ambitni i pracowici, więc dorobili się pokaźnego majątku, a z drugiej strony nigdy nie mieli czasu na dzieci.

Paradoksalnie właśnie ten majątek może być powodem, dla którego rozstanie może trudniejsze niż oboje się spodziewają.

PODZIELMY SIĘ KASĄ I ROZEJDŹMY

Tak właśnie zakładali i Jan i Anna. Złożą pozew o rozwód do sądu i przy okazji dokonają podziału majątku. Do podziału mają 5 nieruchomości, dwie firmy, 3 samochody i oszczędności, są też zobowiązania: kredyt hipoteczny, leasingi i linie kredytowe dla firm.

Pan Jan zaproponował, że zabierze dom, dwa auta i połowę oszczędności. Dla żony zostawił resztę majątku , proponował również, żeby Anna przejęła kredyty i jeden leasing. Każdy z małżonków miał pozostać przy firmie, którą prowadził.

Pani Anna na taką propozycję zgody nie wyraziła. Jej propozycja zakładała, że to ona zabierze dom, w którym dotychczas mieszkali i Mercedesa S , którego użytkowała na codzień. Resztę majątku miałby przejąć jej mąż za spłatą na jej rzecz kwotą 5.000.000 złotych. Kredyty miały być spłacane „po połowie”.

Jak się domyślasz z taką propozycją problem miał pan Jan – skąd u diabła miał…by wytrzasnąć 5 baniek przy jednoczesnym spłacaniu zobowiązań kredytowych i leasingowych. Niewykonalne – więc propozycję odrzucił.

SĄD ROZWODOWY: MAJĄTEK TO WASZ PROBLEM

W konsekwencji sąd rozpoznający pozew o rozwód pozostawił bez rozpoznania wnioski stron o dokonanie podziału majątku. Czy słusznie?

Całkiem słusznie.

Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowią, że: sąd może na wniosek jednej ze stron dokonać podziału majątku w sprawie o rozwód jeżeli nie spowodowałoby to nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Co to oznacza? Jest to wentyl przewidziany dla sądu, aby nie zajmować się podziałem majątku rozwodzących się małżonków.

W rezultacie każda sporna sytuacja pomiędzy małżonkami na tle majątku albo potrzeba wyceny tego majątku przez rzeczoznawców spowoduje, że przy rozwodzie nie zostanie podzielony majątek.

Co w takiej sytuacji?

Zajdzie wówczas konieczność udania się do notariusza (gdy w skład majątku wchodzi nieruchomość), spisania umowy po rozwodzie albo skierowania ponownie do sądu (tym razem rejonowego) wniosku o podział majątku po rozwodzie.

************************************

Zapraszam Cię do zapoznania się również z innymi wpisami na nowym  blogu Zdradzeni co dalej.pl oraz na blogu areszt-tymczasowy.pl:

JAK „ZABLOKOWAĆ” ROZWÓD?

CO DAJE INTERCYZA?

MILIONY OD BYŁEGO MAŁŻONKA

CO MOŻE MOŻE ZROBIĆ ZDRADZONY MAŁŻONEK

ALIMENTY PO ROZWODZIE

WSPÓLNE MIESZKANIE W CZASIE ROZWODU

WSPÓLNE MIESZKANIE PO ROZWODZIE

Do odsłuchania znajdziesz tu również podcast „Z adwokatem przez życie” i  „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa:

INTRO

KRĄG PRZESTĘPSTWA #10 OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

CO GROZI ZA LEKCEWAŻENIE KWARANTANNY …

DOZÓR ELEKTRONICZNY

ZAŻALENIE NA ARESZT

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: