Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

BEZ ROZWODU PRZY ROZPADZIE MAŁŻEŃSTWA

Mateusz Szymkowiak14 czerwca 2020Komentarze (0)

Nie zawsze rozwiązanie małżeństwa będzie możliwe. Jest tak nawet w sytuacji, gdy doszło do całkowitego rozpadu więzi małżeńskich. W żargonie prawniczym oznacza to , że doszło do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego.

No właśnie, a kiedy sąd „nie da” rozwodu w takiej sytuacji?

Są trzy takie sytuacje, dziś opiszę jedną z nich na przykładzie Krystyny i Witolda.

NIEWINNY NIE CHCE ROZWODU

Krystyna i Witold to małżeństwo z 15 letnim stażem. Witold lubił zaglądać do kieliszka. Z tym hobby męża Krystyna starała się walczyć – w dobrze rozumianym interesie obojga małżonków.

Cóż Witold uznał, że po spotkaniu z kumplami od kieliszka nie będzie wracał do domu. Dlatego często nocował na portierni. Po jakimś czasie pan Witold poznał Monikę. Monika była rozwódką z dwójką dzieci. Potrzebowała męskiego wsparcia – przynajmniej tak się jej wydawało. Przejawiała też większą tolerancję na hobby pana Witolda niż jego żona. Koniec końców pan Witold zamieszkał z Panną Moniką.  

Żona Witolda postanowiła w tej sytuacji wymeldować męża z mieszkania i wymieniła zamki. Myślą przewodnią tej decyzji było stwierdzenie: „nie będzie mnie jakiś pijaczyna nachodził w moim domu”. Jak postanowiła tak zrobiła.

„W odwecie” pan Witold złożył pozew o rozwód. Pomyślał: „ja jej jeszcze pokażę!”.

Gdy pani Krystyna dostała z sądu odpis pozwu rozwodowego o mało się nie przewróciła… musisz wiedzieć, że pani Krystyna jest praktykującą katoliczką i rozwód stoi w sprzeczności z jej światopoglądem. Nawet wówczas, gdyby małżeństwo miałoby być utrzymane na silę.

Napisała do sądu: Nie zgadzam się na rozwód  i opisała jak wyglądało jej małżeństwo, ze szczególnym uwzględnieniem pijaństwa męża, zdrady i porzucenia żony.

Co stało się dalej?

ODDALA POWÓDZTWO

Sąd uznał, że małżeństwo Krystyny i Witolda się rozpadło definitywnie i nie ma szans na przywrócenie więzi małżeńskich. Tym nie mniej sąd uznał też, że wyłącznie winnym rozpadu małżeństwa jest pan Witold. To z kolei spowodowało, że sprzeciw żony co do rozwodu był dla sądu wiążący.

Sąd oddalił powództwo o rozwód a na domiar nakazał Panu Witoldowi przyczyniać się do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb pani Krystyny/żony, która w między czasie utraciła zdolności do pracy.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy ujmuje to mniej więcej tak:

Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego;

Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości autora  Jurien Huggins on Unsplash.

************************************

Zapraszam Cię do zapoznania się również z innymi wpisami na nowym  blogu Zdradzeni co dalej.pl oraz na blogu areszt-tymczasowy.pl:

CO MOŻE MOŻE ZROBIĆ ZDRADZONY MAŁŻONEK

ALIMENTY PO ROZWODZIE

WSPÓLNE MIESZKANIE W CZASIE ROZWODU

WSPÓLNE MIESZKANIE PO ROZWODZIE

Do odsłuchania znajdziesz tu również podcast „Z adwokatem przez życie” i  „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa:

INTRO

KRĄG PRZESTĘPSTWA #10 OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ

CO GROZI ZA LEKCEWAŻENIE KWARANTANNY …

DOZÓR ELEKTRONICZNY

ZAŻALENIE NA ARESZT

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: