Nie zawsze rozwiązanie małżeństwa będzie możliwe. Jest tak nawet w sytuacji, gdy doszło do całkowitego rozpadu więzi małżeńskich. W żargonie prawniczym oznacza to , że doszło do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego.
No właśnie, a kiedy sąd „nie da” rozwodu w takiej sytuacji?
Są trzy takie sytuacje, dziś opiszę jedną z nich na przykładzie Krystyny i Witolda.
NIEWINNY NIE CHCE ROZWODU
Krystyna i Witold to małżeństwo z 15 letnim stażem. Witold lubił zaglądać do kieliszka. Z tym hobby męża Krystyna starała się walczyć – w dobrze rozumianym interesie obojga małżonków.
Cóż Witold uznał, że po spotkaniu z kumplami od kieliszka nie będzie wracał do domu. Dlatego często nocował na portierni. Po jakimś czasie pan Witold poznał Monikę. Monika była rozwódką z dwójką dzieci. Potrzebowała męskiego wsparcia – przynajmniej tak się jej wydawało. Przejawiała też większą tolerancję na hobby pana Witolda niż jego żona. Koniec końców pan Witold zamieszkał z Panną Moniką.
Żona Witolda postanowiła w tej sytuacji wymeldować męża z mieszkania i wymieniła zamki. Myślą przewodnią tej decyzji było stwierdzenie: „nie będzie mnie jakiś pijaczyna nachodził w moim domu”. Jak postanowiła tak zrobiła.
„W odwecie” pan Witold złożył pozew o rozwód. Pomyślał: „ja jej jeszcze pokażę!”.
Gdy pani Krystyna dostała z sądu odpis pozwu rozwodowego o mało się nie przewróciła… musisz wiedzieć, że pani Krystyna jest praktykującą katoliczką i rozwód stoi w sprzeczności z jej światopoglądem. Nawet wówczas, gdyby małżeństwo miałoby być utrzymane na silę.
Napisała do sądu: Nie zgadzam się na rozwód i opisała jak wyglądało jej małżeństwo, ze szczególnym uwzględnieniem pijaństwa męża, zdrady i porzucenia żony.
Co stało się dalej?
ODDALA POWÓDZTWO
Sąd uznał, że małżeństwo Krystyny i Witolda się rozpadło definitywnie i nie ma szans na przywrócenie więzi małżeńskich. Tym nie mniej sąd uznał też, że wyłącznie winnym rozpadu małżeństwa jest pan Witold. To z kolei spowodowało, że sprzeciw żony co do rozwodu był dla sądu wiążący.
Sąd oddalił powództwo o rozwód a na domiar nakazał Panu Witoldowi przyczyniać się do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb pani Krystyny/żony, która w między czasie utraciła zdolności do pracy.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy ujmuje to mniej więcej tak:
Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego;
Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości autora Jurien Huggins on Unsplash.
************************************
Zapraszam Cię do zapoznania się również z innymi wpisami na nowym blogu Zdradzeni co dalej.pl oraz na blogu areszt-tymczasowy.pl:
CO MOŻE MOŻE ZROBIĆ ZDRADZONY MAŁŻONEK
WSPÓLNE MIESZKANIE W CZASIE ROZWODU
WSPÓLNE MIESZKANIE PO ROZWODZIE
Do odsłuchania znajdziesz tu również podcast „Z adwokatem przez życie” i „Krąg przestępstwa” oraz podcast prowadzony wspólnie z adw. Danielem Anweilerem „Anatomia przestępstwa:
KRĄG PRZESTĘPSTWA #10 OBROŃCA OSOBY ARESZTOWANEJ
CO GROZI ZA LEKCEWAŻENIE KWARANTANNY …
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }